VHK75W-Q24-S3R3
DigiKey Part Number
VHK75W-Q24-S3R3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHK75W-Q24-S3R3
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 3.3V 15A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VHK75W-Q24-S3R3 Models
Category
Current - Output (Max)
15A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
50W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Efficiency
77%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
3.3V