VHK100W-Q48-S24
DigiKey Part Number
179-VHK100W-Q48-S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHK100W-Q48-S24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 100W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 4.17A 75V Input
EDA/CAD Models
VHK100W-Q48-S24 Models
Category
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
4.17A
Series
Power (Watts)
100W
Efficiency
87%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V