SMM12-12-4W-P6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
SMM12-12-4W-P6
DigiKey Part Number
179-SMM12-12-4W-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM12-12-4W-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMM12-12-4W-P6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.24" L x 1.54" W x 1.34" H (57.0mm x 39.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
1A
Power (Watts)
12 W