SMI6B-12-4-P6R
DigiKey Part Number
179-SMI6B-12-4-P6R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI6B-12-4-P6R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMI6B-12-4-P6R Models
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
60.2" (1.53m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
1.85" L x 1.36" W x 1.04" H (47.0mm x 34.5mm x 26.4mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, FCC, IEC, PSE, RCM, UL
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
6 W