PXO7809-500-M-TR
DigiKey Part Number
179-PXO7809-500-M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
179-PXO7809-500-M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
179-PXO7809-500-M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXO7809-500-M-TR
Description
DC-DC NON-ISOLATED, 0.5 A, 12~36
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 9V 500mA 12V - 36V Input
EDA/CAD Models
PXO7809-500-M-TR Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
4.5 W
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
93%
Voltage - Input (Min)
12V
Size / Dimension
0.47" L x 0.47" W x 0.18" H (12.0mm x 12.0mm x 4.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V