PST50W-36-S24B
DigiKey Part Number
179-PST50W-36-S24B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PST50W-36-S24B
Description
DC-DC ISOLATED, 50W, 9.5~75 VDC
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 2.08A 75V Input
Category
Current - Output (Max)
2.08A
Power (Watts)
50W
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9.5V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 1.46" H (116.8mm x 61.0mm x 37.0mm)
Voltage - Output 1
24V