PSK-S60B-48 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 1.25A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Selecting a Power Supply for Harsh Environments
PSK-S60B-48
DigiKey Part Number
179-PSK-S60B-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-S60B-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-S60B-48 Models
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
90%
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
2.14" L x 2.14" W x 1.41" H (54.3mm x 54.3mm x 35.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
1.25A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
60 W