PSK-S60B-24
DigiKey Part Number
179-PSK-S60B-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-S60B-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 2.5A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-S60B-24 Models
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
89%
Size / Dimension
2.14" L x 2.14" W x 1.41" H (54.3mm x 54.3mm x 35.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
2.5A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
60 W