PSK-S25B-48
DigiKey Part Number
179-PSK-S25B-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-S25B-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 25W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 520mA 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-S25B-48 Models
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Part Status
Obsolete
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.09" L x 1.19" W x 0.98" H (53.1mm x 30.3mm x 24.8mm)
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-2; 61204-3; 62368-1
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
520mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
25 W