PSK-20B-S9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 9V 2.1A 85 ~ 264 VAC Input
PSK-20B-S9
DigiKey Part Number
PSK-20B-S9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-20B-S9
Description
AC/DC CONVERTER 9V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-20B-S9 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
85.7%
Packaging
Tube
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.44" L x 1.77" W x 0.91" H (62.0mm x 45.0mm x 23.1mm)
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Output 1
9V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
2.1A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
20 W