PRC60-24-S24
DigiKey Part Number
179-PRC60-24-S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRC60-24-S24
Description
DC-DC, ISOLATED, 60 W, 9 ~ 36 VD
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.5A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
PRC60-24-S24 Models
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
92%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Current - Output (Max)
2.5A