LXR1240-6M1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 25
Datasheet
Enclosed Battery Charger 27.3V 12.6A 24V
Bel Power DIN Rail Power Supplies | Digi-Key Daily
LXR1240-6M1
DigiKey Part Number
LXR1240-6M1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LXR1240-6M1
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 27.3V 12.6A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Input
85 ~ 264VAC
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power - Max
344W
Series
Size / Dimension
7.64" L x 4.47" W x 5.43" H (194.00mm x 113.60mm x 138.00mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
DIN Rail
Part Status
Obsolete
Termination Style
Terminal Block
Type
Enclosed
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Battery Cell Size
24V
Approval Agency
cCSAus, CE
Number of Cells
1
Weight
2600 g
Voltage - Nominal
27.3V
Base Product Number
Charge Current - Max
12.6A