LDN240-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 15
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 16A
Bel Power DIN Rail Power Supplies | Digi-Key Daily
LDN240-12
DigiKey Part Number
179-2882-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDN240-12
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 240W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LDN240-12 Models
Category
Current - Output (Max)
16A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
84%
Input Type
AC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20
AC Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 187 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.61" L x 2.48" W x 5.51" H (117.0mm x 63.0mm x 140.0mm)
Voltage - Output 1
12V