LDN120-24P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 37
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Bel Power DIN Rail Power Supplies | Digi-Key Daily
LDN120-24P
DigiKey Part Number
179-2880-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDN120-24P
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LDN120-24P Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.33" L x 1.57" W x 4.53" H (110.0mm x 40.0mm x 115.0mm)
Voltage - Output 1
24V