LDD240-WU
DigiKey Part Number
179-3015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDD240-WU
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 5-55V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 5 ~ 55V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDD240-WU Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
92%
Input Type
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output
DC Voltage - Input (Min)
11V
Size / Dimension
4.33" L x 1.57" W x 4.53" H (110.0mm x 40.0mm x 115.0mm)
DC Voltage - Input (Max)
55V
Base Product Number
Voltage - Output 1
5 ~ 55V