LDD120-2412 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2.5A
LDD120-2412
DigiKey Part Number
179-2928-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDD120-2412
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LDD120-2412 Models
Category
Voltage - Output 1
48V
Current - Output (Max)
2.5A
Series
Power (Watts)
120W
Efficiency
83%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.33" L x 2.13" W x 4.53" H (110.0mm x 54.0mm x 115.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
10.5V
DC Voltage - Input (Max)
18V