DQD50-48-S15
DigiKey Part Number
179-DQD50-48-S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQD50-48-S15
Description
DC-DC ISOLATED, 50W, 18~75 VDC I
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 3.333A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
DQD50-48-S15 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
92%
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Current - Output (Max)
3.333A
Base Product Number
Power (Watts)
50 W