ABC40-3003G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 3 Output 3.3V 5.2V -12.8V 90 ~ 264 VAC Input
Bel ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies | Digi-Key Daily
ABC40-3003G
DigiKey Part Number
179-2738-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC40-3003G
Description
AC/DC CNVT 3.3V 5.2V -12.8V 40W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ABC40-3003G Models
Category
Current - Output 2
3 A
Mfr
Current - Output 3
500 mA
Series
Power (Watts)
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Voltage - Isolation
4.242 kV
Type
Open Frame
Efficiency
85%
Number of Outputs
3
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Output 1
3.3V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
5.2V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Output 3
-12.8V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
6 A