20IMX4-12-8G
DigiKey Part Number
20IMX4-12-8G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20IMX4-12-8G
Description
DC DC CONVERTER 12V 4W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 12V 340mA 8.4V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20IMX4-12-8G Models
Category
Power (Watts)
4 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Bulk
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module, Conformal Coated
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
8.4V
Package / Case
24-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.30" L x 0.79" W x 0.34" H (33.0mm x 20.1mm x 8.6mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
340mA