110IMY15-05-8RGZ-G
DigiKey Part Number
110IMY15-05-8RGZ-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
110IMY15-05-8RGZ-G
Description
DC DC CONVERTER 5.1V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 5.1V 2.5A 50V - 150V Input
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
4.2 kV
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
50V
Package / Case
17-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
150V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.5A