110IMY15-05-05-8G
DigiKey Part Number
110IMY15-05-05-8G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
110IMY15-05-05-8G
Description
DC DC CONVERTER 5V 5V 15W
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 2 Output 5V 5V 1.4A, 1.4A 50V - 150V Input
EDA/CAD Models
110IMY15-05-05-8G Models
Category
Current - Output (Max)
1.4A, 1.4A
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
82%
Voltage - Input (Min)
50V
Voltage - Input (Max)
150V
Package / Case
17-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Voltage - Output 2
5V