110IMX35D05D15-8G
DigiKey Part Number
110IMX35D05D15-8G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
110IMX35D05D15-8G
Description
DC DC CONVERTER 5V 15V 15V 35W
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 4 Output 5V 15V 15V 1.4A, 600mA, 600mA 60V - 150V Input
EDA/CAD Models
110IMX35D05D15-8G Models
Category
Current - Output (Max)
1.4A, 600mA, 600mA
Mfr
Power (Watts)
35 W
Series
Voltage - Isolation
2.5 kV
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
4
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
60V
Voltage - Input (Max)
150V
Package / Case
19-DIP Module, 17 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.87" L x 1.88" W x 0.35" H (72.8mm x 47.8mm x 8.9mm)
Voltage - Output 2
15V
Base Product Number
Voltage - Output 3
15V