0ADHC0500-BE
DigiKey Part Number
5923-0ADHC0500-BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ADHC0500-BE
Description
FUSE CERM 0.5A 1000VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500mA 1 kVAC 1 kVDC Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
1 kVAC
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Series
Response Time
Fast Blow
Packaging
Bulk
Applications
Multi-Meters
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
30kA
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Fuse Type
Cartridge, Ceramic
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.476" L (10.30mm x 37.50mm)
Current Rating (Amps)
500mA