0697W4000-02 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0697W4000-02 |
Description | FUSE BRD MT 4A 350VAC 72VDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4 A 350 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0697W4000-02 Models |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Slow Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A |
Part Status Active | Melting I²t 101.0 |
Mounting Type Through Hole | Approval Agency AEC-Q200, CQC, cURus, PSE, VDE |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm) |
Voltage Rating - AC 350 V | DC Cold Resistance 0.014 Ohms |