QS30LPQPMA
DigiKey Part Number
2170-QS30LPQPMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS30LPQPMA
Description
PHOTO SEN RETRO 8M BIPOLAR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Retroreflective, Polarized Optical Sensor 314.961" (8m) NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Category
Response Time
2ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Red (630nm)
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, NEMA 6P
Sensing Method
Retroreflective, Polarized
Adjustment Type
Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance
314.961" (8m)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V