QS18VP6FF100
DigiKey Part Number
2170-QS18VP6FF100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VP6FF100
Description
PHOTO SEN FIXED 100MM PNP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) PNP - Dark-ON/Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS18VP6FF100 Models
Category
Response Time
850µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
LED
Packaging
Bulk
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
3.937" (100mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V