QS18VP6AF100QPMA
QS18VP6AF100QPMA
DigiKey Part Number
2170-QS18VP6AF100QPMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VP6AF100QPMA
Description
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
EDA/CAD Models
QS18VP6AF100QPMA Models
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Light Source
Red (640nm)
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
3.937" (100mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V