QS18AB6AF300
DigiKey Part Number
2170-QS18AB6AF300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18AB6AF300
Description
PHOTO SEN BACK SUPP 30-300MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 11.811" (300mm) NPN/PNP - Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS18AB6AF300 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Configuration
NPN/PNP - Light-ON
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Light Source
Red LED
Series
Connection Method
Cable
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Part Status
Active
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
11.811" (300mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V