Q2XABAF150-Q5
DigiKey Part Number
2170-Q2XABAF150-Q5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2XABAF150-Q5
Description
SENSOR, ADJ FLD, 150MM, 10-30VDC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 0.709" ~ 5.906" (18mm ~ 150mm) NPN/PNP - Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Q2XABAF150-Q5 Models
Category
Response Time
850µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Light-ON
Series
Light Source
Red (645nm)
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable, 3-Turn Potentiometer
Sensing Distance
0.709" ~ 5.906" (18mm ~ 150mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V