Q20-2KLAF2-Q
DigiKey Part Number
2170-Q20-2KLAF2-Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q20-2KLAF2-Q
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR, IR LASER
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Proximity, Background Suppression Optical Sensor 0.787" ~ 78.740" (20mm ~ 2m) PNP
Category
Response Time
100ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
PNP
Series
Light Source
Infrared LED
Packaging
Bag
Connection Method
Cable with Connector, M8
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67
Sensing Method
Proximity, Background Suppression
Cable Length
5.906" (150.00mm)
Sensing Distance
0.787" ~ 78.740" (20mm ~ 2m)
Adjustment Type
Adjustable
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C