HMR500108
DigiKey Part Number
22-HMR500108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMR500108
Description
500V/108A/18KW DC POWER SUPPLY
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 500V Output Bench (AC to DC) Power Supply LCD 0 ~ 108A Output 18000W Features LAN Interface, Master/Slave Mode, Remote Sense USB Interface
Category
Number of Characters
6
Manufacturer
B&K Precision
Size / Dimension
17.300" L x 5.200" W x 26.000" H (439.42mm x 132.08mm x 660.40mm)
Series
Features
LAN Interface, Master/Slave Mode, Remote Sense USB Interface
Packaging
Box
Power (Watts)
18000W
Part Status
Active
Voltage Regulation - Line
100mV
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
250mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
54mA
Voltage - Output
0 ~ 500V
Current Regulation - Load
162mA
Current - Output
0 ~ 108A
Ripple
75mV rms