HMR130023
HMR130023
DigiKey Part Number
22-HMR130023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMR130023
Description
1300V/23A/10KW DC POWER SUPPLY
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 1.3kV Output Bench (AC to DC) Power Supply LCD 0 ~ 23A Output 10000W Features LAN Interface, Master/Slave Mode, Remote Sense USB Interface
Category
Number of Characters
6
Manufacturer
B&K Precision
Size / Dimension
17.300" L x 5.200" W x 26.000" H (439.42mm x 132.08mm x 660.40mm)
Series
Features
LAN Interface, Master/Slave Mode, Remote Sense USB Interface
Packaging
Box
Power (Watts)
10000W
Part Status
Active
Voltage Regulation - Line
260mV
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
650mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
54mA
Voltage - Output
0 ~ 1.3kV
Current Regulation - Load
34.5mA
Current - Output
0 ~ 23A
Ripple
395mV rms