9241-GPIB
DigiKey Part Number
22-9241-GPIB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9241-GPIB
Description
60V 4A 120W MUTLI-RANGE DC POWER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 60V Output Bench (AC to DC) Power Supply LCD 0 ~ 4A Output 120W Features GPIB, LAN Interfaces, USB Interface
Category
Display Type
LCD
Manufacturer
B&K Precision
Size / Dimension
13.000" L x 8.400" W x 3.500" H (330.20mm x 213.36mm x 88.90mm)
Series
Features
GPIB, LAN Interfaces, USB Interface
Packaging
Box
Power (Watts)
120W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.03% + 8mV; 0.1% + 3mA
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.01% + 2mV
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Voltage Regulation - Load
0.01% + 3mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.01% + 3mA
Voltage - Output
0 ~ 60V
Current Regulation - Load
0.01% + 3mA
Current - Output
0 ~ 4A
Ripple
2mV rms, 10mV p-p