BP1.2-12-T1
BP1.2-12-T1
BP1.2-12-T1
DigiKey Part Number
522-1007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BP1.2-12-T1
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 1.2AH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 1.2Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
3.88" L x 1.83" W x 2.15" H (98.5mm x 46.5mm x 54.5mm)
Series
Termination Style
Spade, .187" (4.7mm)