227D-18F01
227D-18F01
227D-18F01
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
227D-18F01
DigiKey Part Number
4827-227D-18F01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
227D-18F01
Description
D SIZE WATERPROOF CONNECTOR,FIEL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
227D-18F01 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions
18
Shielding
Shell Size - Insert
D
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.236" ~ 0.354" (6.00mm ~ 9.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C