ATC60W24V
DigiKey Part Number
4821-ATC60W24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATC60W24V
Description
POWER SUPPLY 60 WATT 24 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.5A
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
ATC-Diversified Electronics
Current - Output (Max)
2.5A
Series
Power (Watts)
60W
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.04" L x 1.69" W x 4.32" H (102.7mm x 43.0mm x 109.8mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CE, cULus
DC Voltage - Input (Max)
370V