A-TB350-OQ10CH is available for purchase but is not normally stocked.
Molex
In Stock: 1,742
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Phoenix Contact
Amphenol Anytek
On Shore Technology Inc.
Image for A-TB350-OQ10CH is not available
A-TB350-OQ10CH
DigiKey Part Number
A-TB350-OQ10CH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB350-OQ10CH
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 3.50MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB350-OQ10CH Models
Category
Current - UL
10 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Positions Per Level
10
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.276" (7.00mm)