A-CCS-052-Z-T
A-CCS-052-Z-T
A-CCS 052-Z-T
DigiKey Part Number
AE11108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-CCS 052-Z-T
Description
IC SOCKET PLCC 52POS TIN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
52 (4 x 13) Pos PLCC Socket Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-CCS 052-Z-T Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Assmann WSW Components
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Post
160.0µin (4.06µm)
Type
PLCC
Contact Material - Post
Phosphor Bronze
Number of Positions or Pins (Grid)
52 (4 x 13)
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Tin
Termination Post Length
0.132" (3.35mm)
Contact Finish Thickness - Mating
160.0µin (4.06µm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material - Mating
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps)
1 A
Mounting Type
Through Hole
Contact Resistance
15mOhm