A-CCS-032-Z-SM
A-CCS-032-Z-SM
A-CCS 032-Z-SM
DigiKey Part Number
AE11105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-CCS 032-Z-SM
Description
IC PLCC SOCKET 32POS TIN SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 (2 x 7, 2 x 9) Pos PLCC Socket Tin Surface Mount
EDA/CAD Models
A-CCS 032-Z-SM Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Assmann WSW Components
Pitch - Post
0.050" (1.27mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Post
160.0µin (4.06µm)
Type
PLCC
Contact Material - Post
Phosphor Bronze
Number of Positions or Pins (Grid)
32 (2 x 7, 2 x 9)
Housing Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Tin
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating
160.0µin (4.06µm)
Current Rating (Amps)
1 A
Contact Material - Mating
Phosphor Bronze
Contact Resistance
15mOhm