DS760SL-3
DigiKey Part Number
454-1434-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS760SL-3
Description
AC/DC CONVERTER 12V 760W
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, Hot Swappable, I2C Interface, Load Sharing, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
12.68" L x 2.15" W x 1.57" H (322.0mm x 54.5mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
62.3 A