P65THR701
DigiKey Part Number
679-3635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P65THR701
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.2A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 200mA 50VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
APEM Inc.
Height Above Board
0.256" (6.50mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
Yes
Number of Positions
10
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
200mA
Body Material
Thermoplastic
Voltage Rating
50VDC
Length
0.394" (10.00mm)