P25SMT103TR
DigiKey Part Number
679-3634-2-ND - Tape & Reel (TR)
679-3634-1-ND - Cut Tape (CT)
679-3634-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P25SMT103TR
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 42VDC
Category
Actuator Level
Flush, Recessed
Manufacturer
APEM Inc.
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.098" (2.50mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
Hexadecimal
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
16
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C
Voltage Rating
42VDC
Length
0.276" (7.00mm)