FDAP1F1482F24
DigiKey Part Number
679-3747-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDAP1F1482F24
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST 200MA 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Marking
ON/OFF
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Illumination Type, Color
LED, Green/Red
Packaging
Tray
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 24.20mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Switch Function
Off-On
Mechanical Life
200,000 Cycles
Current Rating (Amps)
200mA (DC)
Electrical Life
200,000 Cycles
Voltage Rating - DC
12 V