ATEC1-38-3.4A
DigiKey Part Number
4022-ATEC1-38-3.4A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATEC1-38-3.4A
Description
DTMAX 74.5C 4.8V 3.4A 11.3W NON-
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 11.3W @ 75.5°C 3.4 A
Category
Delta Tmax @ Th
74.5°C @ 75.5°C
Manufacturer
Analog Technologies, Inc.
Height
3.60mm
Packaging
Bag
Number of Stages
1
Part Status
Active
Current - Max
3.4 A
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Voltage - Max
4.8 V
Size / Dimension
Round - 24.00mm OD x 10.00mm ID
Features
Lead Wires, Non-Sealed
Qmax @ Th
11.3W @ 75.5°C