LTC4126EV-10#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LTC4126EV-10#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LTC4126EV-10#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LTC4126EV-10#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4126EV-10#TRMPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12LQFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion 12-LQFN (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC4126EV-10#TRMPBF Models
Category
Charge Current - Max
10mA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Max)
5.5V
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TJ)