LTC4126EV-10#TRMPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LTC4126EV-10#TRMPBF |
Description | IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12LQFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Charger IC Lithium Ion 12-LQFN (2x2) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LTC4126EV-10#TRMPBF Models |
Category | Charge Current - Max 10mA |
Manufacturer Analog Devices Inc. | Battery Pack Voltage 4.2V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Max) 5.5V |
Part Status Active | Operating Temperature -20°C ~ 85°C (TJ) |