LT6654BHS6-2.5#WTRMPBF
DigiKey Part Number
161-LT6654BHS6-2.5#WTRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6654BHS6-2.5#WTRMPBF
Description
IC VREF SERIES 0.1% TSOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 10 mA TSOT-23-6
Category
Noise - 10Hz to 10kHz
Voltage - Input
3V ~ 36V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply
600µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Reference Type
Series
Grade
Automotive
Output Type
Fixed
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
10 mA
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Tolerance
±0.1%
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Base Product Number
Noise - 0.1Hz to 10Hz