LT3063IMS8E-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT3063IMS8E-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3063IMS8E-3.3#PBF
Description
IC REG LIN 3.3V 200MA 8-MSOP-EP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-MSOP-EP
EDA/CAD Models
LT3063IMS8E-3.3#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
73dB (120Hz)
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.53V @ 200mA