LT3063EDCB-3.3#TRMPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT3063EDCB-3.3#TRMPBF |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8-DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-DFN (2x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT3063EDCB-3.3#TRMPBF Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 90 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 73dB (120Hz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 45V | Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 8-DFN (2x3) |
Voltage Dropout (Max) 0.53V @ 200mA | Base Product Number |