LT1965EMS8E-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1965EMS8E-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1965EMS8E-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1965EMS8E-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1965EMS8E-3.3#TRPBF
Description
IC REG LIN 3.3V 1.1A 8-MSOP-EP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1A 8-MSOP-EP
EDA/CAD Models
LT1965EMS8E-3.3#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.1 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
40 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.49V @ 1.1A